
Och på den andra dagen så... eh, jo... dag 2 på Stadium Sports Camp 2010 börjar helt enkelt ta slut enligt det där schemat... men vi kör väl på ett par roliga timmar till. Ja, det tycker vi alltså!
AT skakar från grund till topp och kokar av skratt och andra positiva kroppsegenskaper. Varenda liten grej, från fingerboards till longboards, är om inte i stora rampen så åtminstone de små. Får vi hoppas. Allt får man låna, nästan i varje fall. Och det är klart man måste testa rubbet!
I dag var det första dagen som gick enligt det normala (vadå, normal, kompis?) schemat. Första dagen sedan den spännande inskrivningen och den mer smaskiga invigningen. Träningar, matcher, lunch (Jambalaya, mannen!) och tävlingar har raddats upp som lågt hängande frukter. Plus mycket mer som vi inte hinner skriva om... då får vi kramp som Janne Guillou. Vi kan väl säga så här mycket att, vet ni vad, i den här bloggen kommer vi berätta en smula om vad som händer på Campen om dagarna, varje dag fram till fredag. Kanske ett och annat inlägg med någonting riktigt skoj som vi känner för också ;) Skvallra om vilka kändisar (sa någon Anna Lindberg till exempelz?) som är här och så där. Här där man är. Där är där man inte är. Tur vi är här!
Men viktigast är ändå vad som sker på alla planer, rinkar, pooler, banor, isar, mattor, golv och greenar. På prova-på-sporterna, som har testats och provats av samtliga deltagare. Att deltagare får prova på lite annorlunda sporter på schema-lagd tid är en klar hit. De extremt duktiga instruktörerna är också en förklaringen förstås! Rugby och Rullstolsrugby tillsammans med skate, goal ball och ultimate frisbee är ett explosivt paket.. Kolla in bilderna där vi kommer göra små utflykter till dessa stationer under veckan.
Vädergudarna gillar Sports Camp som bara den. Men kanske är sanningen att vår närmaste granne är SMHI... och de om någon borde väl kunna fixa fint väder. De får ju betalt för det! 10 par solbrillor och en liter Hawaiian Tropicopop Coconut Oil, tack.
Well, well, well... nu finns det fler glassiga bilder från dagen och fler uppe på vår hemsida: /. Det vankas en hel del sporter som hockey, brottning, fotboll och många fler. Det kommer självklart att läggas upp nya så fort de är tagna, fixade och trixade, för att sedan dyka upp på din egen skärm hemma hos er som inte kan vara här. Alla sporter kommer att täckas under veckan, så håll ut för den där grenen ni speciellt gillar ;) Samtliga bilder och filmer kommer att ligga uppe till det är time för nästa Sportscamp 2011... Så när sommaren känns avlägsen i höst eller vinter går det alldeles utmärkt att surfa in och kolla på hela kalaset igen när lusten faller på.
Klicka på galleri och ett gammalt kommer upp (ja, vi vet), till vänster någonting finns det en grön ruta som också heter galleri, klicka på Bilder 2010 och vecka 2 och sedan dag... sen så är ni hemma. Kanske inte så fiffigt med det finns där!
Nu ska det snart vara tid att äntra sängen för lite skönhetssömn innan morgondagen kallar. Om inte vi (det är klart vi gör) kör ett kvällspass med bus förstås.
Glöm inte att kolla in nya bilder och ett nytt inlägg i morgon. Då blir det mera. Häng med!
Vi hedrar våra kära föräldrar, syskon, mor & farföräldrar, kusiner och vänner och dess bekanta med en fantastiskt fin hälsning från alla oss solkyssta deltagare på förmodligen det finaste läger vi själva har valt!
Go natt!
Se vad som händer på Campen i vårt uppdaterade galleri. Här kan du få ta del av nya bilder varje dag under Campen.
Och du, missa inte veckans film!
2010-07-27 14:56
Allt kvarglömt/upphittade saker från Campenveckorna finns hos KFUM i Norrköping. Ni når dom på telefonnummer 011-106155.
2010-07-14 19:32
Sista dagen för beställning av t-shirt med tryck för vecka 4 var i tisdags klockan 12.00. Ni som ännu inte hunnit beställa tröjan kan givetvis beställa den på plats på söndag och tröjan kommer då att levereras till vår campbutik i början av nästa vecka.
2010-06-09 13:55
Linnet kostar 79 kronor, shortsen 129 kronor. Linne+short kostar 179 kronor inte 299!
2010-05-14 08:24
Under vecka 22 kommer vi att skicka ut ett välkomst/informationsbrev via post till alla anmälda deltagare som innehåller allt ni behöver veta inför sommarens campvecka.
2010-04-28 10:31
Nu är det dags att betala in slutavgiften ( 30/4 2010). Slutavgiften för vecka 1-4 är 2295 kronor och för extraveckan är 1995 kronor. Är ni fler deltagare anmälda inom samma familj betalar ni fullpris för första barnet och 1495 kronor för andra, tredje barnet, detta gäller oavsett vilken vecka ni är anmälda till. Slutavgiften betalas in till vårt bankgironummer som är 5098-5357. Ange ert bokningsnummer som referens (finns på den bokningsbekräftelse ni fått skickad till er via mail). Saknar ni bokningsnummer anger ni för och efternamn för deltagaren som referens på er betalning. OBS! Anmäler man sig efter 1 april ska hela betalningen ske 14 dagar efter ni fått bokningsbekräftelse.
stekarn säger:
varför är det inga filmer uppe på vecka 2? jag vill se :D
camilla litzen säger:
kul läsning hoppas på mer bilder o info.Då sonen inte har tid att svara på sms man skickar.
Frutto säger:
Va' synd att man inte är 11 som sonen så att man kunnat haka på. Borde finnas för vuxna oxå! Det låter iaf som om ni har superkul. Samma rapporter har kommit från sonen oxå. Men jag ringer/smsar inte så mycket. Han har väl knappast tid för mamma just nu...
<333333 säger:
jag ska snart(vecka 3)till campen men kan knappt vänta.Synd bara att vecka 2 var fullbokad när jag anmäla mej.Ivarje fall verkar de ha super duper kul där!!!Ps!bilderna i galleriet är super fina o filmerna super roliga att kolla på!!!<333333
Zlatan säger:
Cooola bilder i galleriet! Fotboll e bäst! Vi ses vecka 3 :)))