
Hello, där go vänner!
Alika-salika-silika-sur, där har vi minsann ett gäng läsare med tur. Att ni får läsa detta, menar vi. Hur är läget där utanför vår sköna bubbla? Vi som är här, förstår ni, vaggas lugnt i detta världens centrum av ohejdbara roligheter. Klöcke ä snart nie å alle e glae, må ni tro! Dagens pass av träningar, matcher och spännande utmaningar har precis tagit slut och andra större ting har hamnat på vårt fat. Ingen rast, mycket ro! Det handlar förstås om att fånga dagen. Det är fortfarande lång tid till läggdax och nu ska vi faktiskt göra en hel del grejer som vi har tänkt på hela dan. Vi snackar AT. Det går så här...ungefär: en del spel, en del fel, en del trams och en del flams. Det är dagens sanning, men vad som också är sanning och kommer från dagen är vad som egentligen vi har pysslat med i dag:
En sak måste vi klargöra. Vi kommer ingalunda berätta om allt här och nu. Nä nä nä, det mesta vill vi spara till när vi kommer hem, för de där stunderna då det behövs en pepp här i livet som någon vis ledare (på AT) sa. Men, här kommer det: Efter frukost var träningarna i full gång. Vädret var en dos grå men jädra varmt. För inomhussporterna var det fyspass utomhus, simmarna kunde doppa sig under klarblå himmel, dansen flyttade sina moves till gröngräset och handbollen bytte parkett mot sand. Japp, t.o.m fotbollen bokade tid på beach-planen för att lira beach-fotboll. Just nu pågår det en rejäl dust av den varan på planen. Ett posse av sugna deltagare har anmält sig i AT för att kämpa. Nå, några som trivdes alldeles extra i solen och det gröna gräset var just alla utomhussporter som kunde utnyttja det vackra området himmelstalund där Stadium Sports Camp lever och frodas!
Här kommer en favorit i repris, plus lite mer information om ditt and datt: Nu finns det fler härliga bilder från dagen och fler uppe på vår hemsida: /. Det vankas en hel del sporter som tennis, sportskytte, gymnastik och många fler. Det kommer självklart att läggas upp nya så fort de är tagna, fixade och trixade, för att sedan dyka upp på din egen skärm hemma hos er som inte kan vara här. BILDER FRÅN SAMTLIGA SPORTER KOMMER ATT LÄGGAS UT, så håll ut för den där grenen ni speciellt gillar ;) Från en säker källa kommer gänget besöka golf, bordtennis och förmodligen friidrott. Dessutom kommer alla gallerier kompletteras efter Sports Camp. Alla bilder och filmer kommer därför också att ligga uppe till det är time för nästa Sportscamp 2011... Så när sommaren känns avlägsen i höst eller vinter går det alldeles utmärkt att surfa in och kolla på hela kalaset igen när lusten faller på.
Ok ok, även om det är mycket roligare och vara uppe och umgås med alla nya kompisarna, så blir det natti-natti om en stund. Vi behöver vår energi och vår skönhetssömn för en alldeles speciell händelse utöver det vanliga. Ni vet... typ vad är väl en bal på slottet, när det kokar upp till disco!? Balen kan vara dötrist och långtråkig och alldeles... alldeles kass jämfört med denna underbar uppfinning kallad Sports Camp Disco (i höga neon-bokstäver som blinkar) som rullar igång framåt kvällen. För det är ju ta mig tusan Fredag! Men först blir det förstås mer träningar och matcher och mycket annat roligt. Som att kuta till friluftsbadet här på himmelstalund som ligger ett stenkast från lägret och köra ett par bomber till exempel. Det är ju sommar för tjyven!
De finaste och mest förtrollande hälsningarna typ någonsin från oss på Stadium Sports Camp 2010!
God natt allesammans... var ni än är!
Se vad som händer på Campen i vårt uppdaterade galleri. Här kan du få ta del av nya bilder varje dag under Campen.
2012-01-20 12:42
Vi kan glädjande konstatera att vi startar en Stadium Sports Camp i Tampere i Finland redan nu i sommar. Är du intresserad eller känner någon som är, gå in på www.stadiumsportscamp.fi eller besök Stadium Sports Camp Finland på Facebook.
2012-01-20 12:20
From 19 Januari och några veckor framåt kan ni i utvalda reklampauser på TV4 och Sjuan njuta av en liten inspirationsfilm för Stadium Sports Camp. Filmen ligger också på vår Facebook och här på startsidan.
2011-11-03 14:52
Vi måste meddela att det har blivit ett fel i vår flyers
2011-10-07 11:03
Alla campens fyra veckor riktar sig till dig som är mellan 11-14 år, men vecka 29 välkomnar vi även dig som är 15 år (född 1997).
Camilla säger:
Vem du än är som skriver Camp-bloggen så blir man otroligt glad i magen av att läsa det! :) Som förälder är blir man himla glad att ens ungar får uppleva glädjen och stämningen på SSC. Vi kommer tillbaka nästa år igen!
Eva säger:
Håller med Camilla, härlig läsning här på bloggen... Ungarna har det säkerligen hur kul som helst :))
julia v.3 säger:
Jag längtar som in i bängen! kommer på söndag (v.3) :)
julia v.3 säger:
Jag längtar som in i bängen! kommer på söndag (v.3) :)
tuffbooi säger:
vilken sport??:))
Anja säger:
Jag vill vara där nu!
Kaycie säger:
I went to tons of links before this, what was I thinnkig?
hsmvsqgljf säger:
e373R8 , [url=http://jtmbwslcpfds.com/]jtmbwslcpfds[/url], [link=http://dnznrodkipzc.com/]dnznrodkipzc[/link], http://hrgqcwvujfjj.com/
gpstujekgu säger:
RWDgC5 , [url=http://xizwhitalrxu.com/]xizwhitalrxu[/url], [link=http://bpmbnysxpyqe.com/]bpmbnysxpyqe[/link], http://lajfglvnnebu.com/
http://shopinq.com/ säger:
iHycel comment3
http://www.pemamericaoutlet.com/ säger:
The material is on the five plus. But there is a minus! My internet speed 56kb/sek. The page was loading for about 40 seconds!...
http://shopinq.com/ säger:
X2ACXq Honestly, not bad news!....
http://www.profitworx.com/seo-company/ säger:
Can be also this issue because the truth can be achieved only in a dispute :DD
http://www.profitworx.com/internet-marketing-for-small-business123/ säger:
Left on my site a link to this post. I think many people will be interested in it..!!